2 yanıt
  1. 2
    Can
    Öğrenci · 1 ay önce

Bunun sebebinin günümüzde fikirleri daha kolay uygulamaya geçirme şansı yakalanların olduğunu düşünüyorum. Öyle ki bir film veya bir şarkı yapmak isteseydiniz bundan on yıl önce daha çok emek vermeniz gerekecekti; fakat artık eğer bir film çekmek ya da bir 'şey' ortaya koymak istediğinizde bunu daha kolay yapabiliyorsunuz. Çeşitliliğin çok olması fakat içeriklerinin -genelde- boş olmasını ben buna bağlıyorum.

2. 0
    camillo
    Ünvan yok · 1 ay önce

Hangi kitabındaydı unuttum Tolstoy reisin sanatla ilgili bir paragrafı vardı.

Sanat eserini güzel kılan üç unsurdan bahsediyordu: biçimsel güzellik [, yani teknik kalite], ahlak ve samimiyet. Bu son ikisi olmaksızın biçimsel güzelliğin sanat eserini değerli kılmadığını hatta kusursuz tekniğin içtenliği öldürdüğünü söylüyordu.

Bence sanat dünyasındaki durum biraz da bu. Sanat gitgide endüstrileşti, hatta endüstri sanatsallaştı. Sanat dünyası sanatsal değil finansal kaygıları önceledi. Ortaya çıkan ürünler de sanatçının değil sanatı satın alacak kitlenin beklentilerine göre şekillenmeye başladı. Böylece sanat kitleyi yukarı çekeceğine kitle sanatı aşağı çekti.

Tabi ana akım için geçerli bunlar. Arandığında her şeyin kalitelisinin bulunabileceğini düşünüyorum.