1. 2
    Başlık açıldı Siyaset 4 ay önce

Darbe - 11 Eylül benzetmesi

Mustafa Çelik
    Ünvan yok

15 Temmuz'dan bu yana hükümete yakın bir çok siyasinin, gazetecinin, yorumcunun ağzından 15 Temmuz darbe girişimiyle 11 Eylül'ü benzeten söylemler duyuyorum ve hepsi şu minvalde:

11 Eylül'de ABD'ye teröristler saldırdı. Kimse ABD'ye "bu iş sizin tiyatronuz" demedi. Peki 15 Temmuz için bize neden böyle diyorsunuz?

Ulan 11 Eylül tiyatro değil miydi zaten? En azından ciddi bir kesim için bu böyle. ABD'de bile bununla ilgili çok ciddi çalışmalar ortaya koyan araştırmacılar var. Bu araştırmalar ve şüpheler uluslar arası kamuoyunu harekete geçirmiş ve ABD'nin uluslar arası planlarını sekteye uğratmış mıdır? Hayır. Ama bu 11 Eylül'de ABD'de parmağı olduğuna inanmadıkları anlamına gelmiyor.

11 Eylül olaylarıyla bizim 15 Temmuz olayları arasında bir çok benzerlikler olduğunu reddetmiyorum:

• Sivil can kayıpları,
  • Meclis'in ve Pentagon'un bombalanması,
  • Halkın duygularının topyekun manipüle edilebilmesi,
  • Olaylar akabinde sürekli tekrarlanan "yeni bir dönem" vurgusu,
  • Olaylar akabinde, önceki politikalarla bağlantılı şekilde "hızlı ve planlı" adımlar atılabilmesi.

Hal böyleyken bizimkiler neden ısrarla 11 Eylül örneğini veriyor bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Ben olsam daha şaibesiz bir olayı örnek gösterirdim. Bunu üstü kapalı bir itiraf olarak mı, bir siyasi argüman olarak mı, ne olarak yorumlamalıyız sizce?

Hiç yanıt yok