18 yanıt
  1. 2
    Adnan Öz
    Ünvan yok · 2 ay önce

En iyi buluş olmayacak belki ama savaş teknolojilerinde büyük keşifler olacaktır .

2. 1
    Sancar Acunal
    ~ · 2 ay önce

50 yıla kadar şunun gelişmişini yapar günlük hayata sokarlar. Millet de bakkala uçarak gitmeye başlar.

Şaka bi yana bu video gerçek değil di mi herif 8 milyon kere izlenmiş. Yemin ediyorum gargoyle gibi kanat çırpıyor adam gülmekten öldüm xD

3. 1
    Babilbaligi
    Patent Vekili, İnovasyon Danışmanı · 1 ay önce

Bunu söylemek için mesela 2010-2015 arasında dünyada yapılan "en iyi buluş" nedir, onu söylemen lazım.

2015 yılı itibariyle dünyada yapılan buluş sayısı 3.2 milyon civarında. Bunu dünyada yapılan toplam patent başvurularından sayabiliyoruz. Her yıl ortalama %4 artıyor, basit bir hesapla 50 yıl sonra 6-7 milyonun üzerinde buluşun her yıl yapılacağını söyleyebiliriz.

Bu 6-7 milyon içerisinden nasıl seçeceğini bilmiyorum, 2015 itibariyle en büyük pay bilgisayar bilimlerinin. Bu durumun önümüzdeki 20 yıl boyunca değişmesini de beklemiyorum.

En değerli patentler ise genelde tıp sektöründen çıkıyor; tanı ve tedavi gereçleri büyük ve karlı bir pazar oluşturduğu için, buluşları da kıymetli.

Savaş gereçleri ve mekanik, artık sadece üstünlük artırmaya yönelmiş durumda; birçok savaşta galibiyeti getirmediği görüldüğünden yatırılan paralar fazla artmıyor.

Geriden gelen ama hızlı gelişen konulardan ikisi, malzeme ve enerji. Özellikle grafen gibi materyallerin keşfiyle malzeme dünyası hareketlendi. Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarının aciliyeti sebebiyle bu enerji türlerinde yapılan buluşlar da sayıca hızla artıyor.

Bu açıdan bakarsak, 50 yıl sonra "kanseri tedavi eden grafen temelli güneş panelleri" en iyi buluş olabilir :)

4. 0
    Akhilleus
    Coder / Design / Hardware Engineering · 2 ay önce

Muhtemelen tekerlek.

5. 0
    Eren
    · 2 ay önce

Bir yerden bir yere ışınlanma.

Zaman dengesine dair olduğu için dünyanın tüm dengelerinin yeniden kurgulanmasına neden olacaktır. Diğer birçok buluşlar zaman ve fizik akışı içinde yer edinecekken bu buluş gerçekleşirse zaman ve fizik terminolojisi gibi birçok kainat kanununu yeniden yorumlatır diye düşünüyorum.

1. 2

"Zamanda yolculuk mümkünse, gelecekten gelen turistler nerede?" Stephen Hawking

2. 0

Aslında özellikle zamanda ışınlanma değil, bir yerden bir yere ışınlanma yazmıştım. Zamanda ışınlanma biraz fantastik geliyor, ama kısa sürede yer değiştirmeden ibaret olan diğer ışınlanma tarzı daha yakın geliyor ve 50 sene içerisinde daha gerçekleşebilitesi fazla görünüyor.

3. 0

Ben ışınlanmayla zamanda yolculuğu kafamda hep bir tutmuşum ya :) Aydınlandım resmen birden.

4. 0

O dediğin yapıldı. 81 kilometre ile ve boyut ile sınırlı, ama zamanla olur. http://www.ntv.com.tr/turkiye/cinden-kuantum-isinl...

5. 0
      @Babilbaligi, fizikten pek anlamam ama şöyle bir soru sorayım. Bu olay bir maddenin bir yerde yok olup başka bir yerde ortaya çıkması şeklinde bir ışınlama mı, yoksa A noktasındaki bir maddenin aynı cinsten B noktasındaki bir maddeye bilgi aktarması, dola...

@Babilbaligi, fizikten pek anlamam ama şöyle bir soru sorayım. Bu olay bir maddenin bir yerde yok olup başka bir yerde ortaya çıkması şeklinde bir ışınlama mı, yoksa A noktasındaki bir maddenin aynı cinsten B noktasındaki bir maddeye bilgi aktarması, dolayısıyla aynı reaksiyonu göstermesi şeklinde bir ışınlama mı? Ona benzer bir cümle var çünkü haberde

Fotonlar arasındaki mesafe ne olursa olsun, bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkiliyor.

Ayrıca foton yani "ışık parçacığı" zaten ışık hızıyla hareket etmiyor mu, bu bir ışınlama sayılır mı? Sayılsa bile her madde foton olmadığına göre bu maddenin ışınlanması yolunda atılmış bir adım mıdır?

Bir şeyi bilmeyince anlamaya çalışmak ne kadar zor ya. Fizik bilenlerden özür diliyorum rezil olduk :)

6. 0
      @IvanKuantum mekaniği ölçeğinde sorduğun sorunun bir karşılığı yok. Yani bir noktadaki atomu alıp diğerine götürmek ile diğer noktada aynı biçimli atomlar oluşturmak arasında bir fark yok. Yani ikisi aynı şey.Işık sadece boşlukta ışık hızında gidiyor, bil...

@Ivan

Kuantum mekaniği ölçeğinde sorduğun sorunun bir karşılığı yok. Yani bir noktadaki atomu alıp diğerine götürmek ile diğer noktada aynı biçimli atomlar oluşturmak arasında bir fark yok. Yani ikisi aynı şey.

Işık sadece boşlukta ışık hızında gidiyor, bilgi ise her ortamda, karıştırma sebebin bu galiba.Fakat ışınlanma deneyi ile bu ekip gösteriyor ki, doğru şartlar altında bu bilgi sanki yanındaymış gibi aktarılıyor.

Yani sen bir insanın karşında olduğunu nasıl anlıyorsun? Elini uzattığında bir saniye içinde dokunabiliyorsan yakındadır, doğru mu? Bu iki foton için de aynısı doğru.

Fizik bilmediğin zaten sorduğun sorulardan anlaşılıyor, sıkıntı yapma. Bir olayı tek başına anlamaya çalışmak yerine o olaya olanak sağlayan fiziksel fenomenleri anlamaya çalış. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

6. 0
    Mine
    Psikolog · 2 ay önce

ışınlanma değil ama en azından uçaktan daha hızlı bir şey olabilir yani olsa iyi olurdu :)

1. 0

Yine fizik dengeleri içindeki beklentilerimiz ufkumuzun dahi gemlendiğine bir işaret midir :)

2. 0

evet, pratik ihtiyaçlar geliyor akla hep :)

3. 0

Uçaktan baya hızlı şeyler bulunalı çok oldu, eğer size yeterse 300.000km/saat mertebesinde yol alan uzay araçları var.

4. 2

benim kastettiğim günlük hayatımızda kullanılabilinmesiydi, tabiki uzay araçları olduğunu biliyorum ama İstanbul'dan Izmir'e bu araçlarla gitmiyoruz değil mi?

5. 0
      Bir cihazın icadı ile sizin onu kullanabilmeniz arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Uçak da siz İstanbul'dan İzmir'e gidebildiğiniz zaman bulunmadı; ilk yıllarda hiçbir işe yaramıyordu. Bir şeyin bulunması ile sizin onu kullanabilmeniz aynı şeyler değil.

Bir cihazın icadı ile sizin onu kullanabilmeniz arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Uçak da siz İstanbul'dan İzmir'e gidebildiğiniz zaman bulunmadı; ilk yıllarda hiçbir işe yaramıyordu. Bir şeyin bulunması ile sizin onu kullanabilmeniz aynı şeyler değil.

6. 1
      Keşfedilmiş bir teknolojinin gündelik hayata uyarlanması da rahatlıkla ayrı bir buluş sayılabilir. Mesela kendisi zaten bir bilgisayar olan akıllı telefonlar hayatımıza girince herkes bunu yeni bir icat olarak algılamadı mı? Sonra mesela akıllı saatler, c...

Keşfedilmiş bir teknolojinin gündelik hayata uyarlanması da rahatlıkla ayrı bir buluş sayılabilir. Mesela kendisi zaten bir bilgisayar olan akıllı telefonlar hayatımıza girince herkes bunu yeni bir icat olarak algılamadı mı? Sonra mesela akıllı saatler, cihazlar vb.. Oda büyüklüğündeki ilk bilgisayardan sonra baya farklı şeyler sayılırlar değil mi? Eminim ki saatte 300.000 km hızla İstanbul'dan İzmir'e gidip iniş yapabilecek bir araç da henüz icat edilmedi; üretildiğinde o da yeni bir icat gibi kabul edilecektir.

Zaten şakayla karışık bir yorum yapılmış. Bilimsel anlamda "icat" ya da "buluş" teriminin neyi içerebileceğini tartışarak bilimselleşmeye gerek yok. :)